Skip to content

LECH NOWICKI „SINUSEM MALOWANE”

 

W piątek 6 marca o godzinie 16.30 zapraszamy na wernisaż wystawy Lecha Nowickiego „Sinusem malowane” powstałej dzięki współpracy Centrum Nauki Kopernik z Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Wystawa czynna będzie do 26 marca.

plakat_1

 

Na wystawie zobaczysz ponad 60 czarno-białych obrazów, prezentujących geometryczne figury. Niektóre przypominają realne obiekty, inne trudno opisać słowami, bo są jakby nie z tego świata. Jak powstały? Są wynikiem działania programu komputerowego, opracowanego przez dr Lecha Nowickiego w Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Powstaniu każdego obrazu służy algebraiczna nierówność. Przedstawiona technika tworzenia tych przedstawień jest nowatorska; powstała na marginesie zainteresowań dr Lecha Nowickiego matematyką eksperymentalną, dziedziną matematyki, w której komputer pełni rolę narzędzia badawczego.  Podczas towarzyszącego wystawie warsztatu, będziesz mógł stworzyć własny obraz! Wystarczy, że wpiszesz nierówność do komputerowego programu.

Wystawa „Sinusem malowane” powstała dzięki współpracy Centrum Nauki Kopernik i Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Autorką aranżacji wystawy jest Barbara Malinowska-Pohoryles. Ekspozycję można oglądać za darmo w dniach od 7 do 26 marca 2015, w godzinach: 8 – 21, na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w „Galerii Przy Automacie” na III piętrze budynku Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych przy ul. Wóycickiego 1/3.

Bezpłatne warsztaty z tworzenia własnych obrazów odbędą się w „Galerii Przy Automacie” 13 marca w godzinach 10:30-12:00 i 16:00-19:00. Zajęcia zorganizuje Studenckie Koło Naukowe „Fraktal”.

 

Od autora

Jeśliby użyć znanej techniki mapowania myśli (mind mapping) do badania skojarzeń, można by spodziewać się, że pojęcia liczba i wrażenie estetyczne znajdą się w bardzo odległych gałęziach. Liczby podlegają prawom i regułom znanym każdemu z lekcji matematyki, należą do krainy, w której logika, ścisłość, precyzja, uporządkowanie wydają się mieć znaczenie nadrzędne. Tymczasem wrażenia estetyczne to szczególnego rodzaju ludzkie emocje. Subiektywne, trudne do werbalnego wyrażania, czasem wewnętrznie sprzeczne, zmienne. Wiele wskazuje, że  liczby i wrażenia estetyczne należą do różnych porządków. W wystawie „Sinusem malowane” zadaję pytanie o zasadność tak kategorycznego podziału. Liczby – matematyczne abstrakty – zostają użyte do tworzenia obrazów, do działania w nieswojej, bo w niematematycznej sferze. Do publiczności należy ocena, czy użycie to jest celne, czy przynosi artystyczną wartość.